Vammaistutkimuksen päivät 2018

Vammaistutkimuksen päivät 2018

Ajankohta: 17.5.2018

Paikka: Helsinki, THL:n päärakennus, Mannerheimintie 166

Vammaistutkimuksen päivien teemana on ”Muuttuva toimintaympäristö ja vammaisten henkilöiden asema”

Pääluennon pitää professori Nicholas Watson, University of Glasgow:

Implementing personalisation in social care:  Lessons from Scotland

Nick Watson is professor of Disability Research and Director of the Centre for Disability Research at the University of Glasgow.  He is also Director of What Works Scotland, a collaborative research project funded by the ESRC and the Scottish Government that aims to explore what works, and what does not, in the reform of public service.  In this talk he will draw on work carried out as part of that project focussing on the implementation of Self Directed Support, a new initiative developed in Scotland to personalise support in social care and social support.

Kommenttipuheenvuorot Watsonin luentoon pitävät professori Pauli Rautiainen, Itä-Suomen yliopisto ja toiminnanjohtaja Kalle Könkkölä, Kynnys ry.

Päivän päättää paneelikeskustelu otsikolla ’Mitä mahdollisuuksia toimintaympäristön muutos sisältää vammaisille henkilöille? (Tulevaisuuden muistelu)’. Keskustelijoina neuvotteleva virkamies Merja Heikkonen, Sosiaali- ja terveysministeriö/ Vammaisten henkilöiden oikeuksien neuvottelukunta, erityisasiantuntija Jaana Viemerö, Suomen Kuntaliitto ry., sekä toimitusjohtaja Markku Virkamäki, Kehitysvammaisten Palvelusäätiö.  Keskustelua vetää kehittämispäällikkö Päivi Nurmi-Koikkalainen, THL.

Ohjelma/General programme: PDF iconVammaistutkimuksen päivät 2018 ohjelma final.pdf

Työryhmäohjelma/Paper session programme: PDF iconTYÖRYHMÄT Vammaistutkimuksen päivät 2018.pdf

Abstraktit/Abstracts: PDF iconAbstraktit Vammaistutkimuksen päivät 2018.pdf

Tärkeitä päivämääriä:

5.3.2018           Ilmoittautuminen ja abstraktien jättö alkaa

6.4.2018           Abstraktien jättö päättyy

23.4.2018         Työryhmien lopullinen ohjelma julkaistaan

10.5.2018           Ilmoittautuminen päättyy                                

Osallistujakategoriat ja osallistumismaksut:

* Perushinta, Suomen vammaistutkimuksen Seuran jäsen: 30€

* Perushinta, ei-jäsen: 60€

* Opiskelija (perustutkinto), jäsen/ei-jäsen: 10€

Osallistumismaksuun sisältyy päivien ohjelma sekä ohjelmaan merkityt kahvit. Avustajat, oppaat ja tulkit osallistuvat ilmaiseksi. Ilmoittautuminen tapahtuu verkkolomakkeella, joka aukeaa alla olevasta linkistä. Ilmoittautuneille lähetetään osallismaksua koskevat maksutiedot sähköpostitse.

Ilmoittautuminenhttps://www.webropolsurveys.com/S/6270779CD7FCBE0B.par                                                            

Abstraktien jättö: Abstraktit lähetetään Suomen vammaistutkimuksen seuran sihteerille sähköpostitse osoitteeseen sihteeri@vammaistutkimus.fi . Abstraktin tulee sisältää seuraavat tiedot: esittäjän/esittäjien nimi ja mahdollinen taustaorganisaatio, esityksen otsikko sekä varsinainen abstraktiteksti. Abstraktin  enimmäispituus on 250 sanaa.

Vammaistutkimuksen päivät 2018 järjestetään Suomen vammaistutkimuksen seuran ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) yhteistyönä.

Vammaistutkimuksen päivien toinen päivä (perjantai 18.5.2018) on seminaarimuotoinen ja suunnattu jatko-opiskelijoille. Lisätietoja seminaarista voi tiedustella: sihteeri@vammaistutkimus.fi